בנין ודיור - גל' 101 - "סיפור על תאורה וחושך"

בנין ודיור  - גל' 101 - "סיפור על תאורה וחושך"
"עיצוב בעזרת תאורה מעניק לבית את הנשמה היתרה שלו... אין סוף לאפקטים ליצירת סוגי אווירה שונים והם אלה המעניקים את הנשמה היתרה לאדריכלות ולעיצוב הפנים."

סיפור על תאורה וחושך

תאורה, או ליתר דיוק, עיצוב בעזרת תאורה, הנה אמנות בפני עצמה, אומר מעצב התאורה בני טבת, אין סוף לאפקטים ליצירת סוגי אווירה שונים והם אלה המעניקים את הנשמה היתרה לאדריכלות ולעיצוב הפנים.
ממש כמו בציוריו של רמברנדט או בצילומי הפילם נואר גם בחללי המגורים התאורה היא זו היוצרת את הדרמטיות התיאטרלית רבת ההבעה של המקום. אך לא תמיד הדרמה היא הדבר הנכון להבלטה, לעיתים תהיה זו נקודת אור מינימליסטית המנצנצת בחשיכה שמקפיצה את העיצוב לדרגה אמנותית. לעיתים יהיה נכון דווקא להציף את החלל באור יום מסנוור עיניים. כשבאים לעצב דיסקוטק או מועדון לדוגמה, תהיה התאורה מקושרת לקצב כגורם סוחף לריקוד ולדינאמיקה. לעומת זאת אור נר מרצד תמיד יזכיר לנו רומנטיקה ולפיד אש יתקשר לנו באסוציאציה למובילי הדרך.

המודעות לאפקטים ולעיצובים בעזרת תאורה הולכת וגוברת בעולם. כיום כל אתר היסטורי, כל מבנה אמנותי ופינות קסם אחרות, בארץ ובעולם, מודגשים בעזרת תאורה המבליטה את יופיים וייחודם למרחקים גם בשעות החשיכה. קו הרקיע של מנהטן לא תוכנן מראש. מה שהופך אותו למה שהוא, הוא התאורה שנבחרה להאיר כל בניין ובניין בנפרד. המבנים ממש כמו כוכבי התיאטרון מקבלים את אור הזרקורים במרכז הבמה ויוצרים מסר אדריכלי חדש. מגדל אייפל בפריז, חומות העיר העתיקה בירושלים, פסל החירות בניו יורק, כל אלה מקבלים אינטרפרטציה חדשה באמצעות משחקי תאורה המציפים אותם ככסות חגיגית חדשה כשיורד הערב...