תאורה אדריכלית - תכנון תאורה. עיצוב תאורה. יעוץ תאורה

מה בין יועץ תאורה למתכנן תאורה ולעיצוב תאורה?
כמתכנן תאורה מקצועי אני עוסק במספר תחומי תאורה המשתלבים כולם יחד אך יכולים גם לעמוד כל אחד בפני עצמו.
ראשית יועץ תאורה לבית שתפקידו לייעץ מה נכון לעשות. כשאנחנו מדברים על תאורה יש כמה רבדים שבהם ייעוץ תאורה בא לידי ביטוי. הדבר הראשון זה כמות אור הנדרשת בכל מקום ומקום. יועץ תאורה מקצועי ידע לזהות את הצרכים של המשתמש ועל פיהם יכול לומר מה לדעתו מומלץ. מעבר לכמות האור יש את עניין גוון התאורה לפי אופי העיצוב הכללי של החלל ובסוף לנסות ולמצוא איזון בין מה שנכון מבחינת תאורה לתקציב של הלקוח. למקסם את עניין העלות מול התועלת. הרובד האחרון הוא בחירת גופי תאורה לבית לפי סגנון חייכם ומי שאתם. יועץ תאורה נותן המלצות ללא התערבות עמוקה בפרוייקט.
לשם כך יש את.... מתכנן התאורה.

בתכנון תאורה אדריכלית אני מתכנן תאורה משלב א' של התכניות האדריכליות ועד להדלקת התאורה בכל פרוייקט, דירה, בית פרטי, חנויות, מסעדות, בתי מלון וקניונים.
מתכנן התאורה מצטרף לפרוייקט כבר בתחילתו מיד אחרי גיבוש הקונספט מצידו של האדריכל / מעצב הפנים. המתכנן מעורב בכל שלבי התכנון האדריכלי ועיצוב הפנים תוך שילוב התאורה בכל מרכיבי העיצוב. התכנון חייב להשתלב יחד עם התכנון האדריכלי כדי שאפשר יהיה להערך נכונה מבחינה ביצועית ולהכין את התשתיות המתאימות.
הליווי כולל הכנת תכניות תאורה, פרטי ביצוע, כתבי כמויות, ליווי בבחירת גופי תאורה, הכנת מפרט מיוחד ופיקוח עליון.

תחום נוסף הוא עיצוב התאורה. בתחום זה אני משתמש בתאורה על מנת ליצור אמירה עיצובית המחמיאה ומוסיפה לעיצוב האדריכלי. התאורה הופכת להיות חלק מהעיצוב. אני גם מתכנן גופי תאורה מיוחדים להשלמת המראה הכללי.
התאורה הופכת להיות חלק משמעותי ובלתי נפרד מהעיצוב האדריכלי של הבית. היא מלווה את העיצוב ומעצימה אותו.

אני מאמין כי בכל אחד מהתפקידים צריך לשלב גישה טכנית מקצועית עדכנית יחד עם גישה עיצובית.
לראות את הלקוח ואת צרכיו ואופיו ולתכנן את התאורה בהתאם תוך הפעלת יצירתיות, חדשנות ומקוריות.
שילוב זה מאפשר תכנון נכון של תאורה פונקציונלית יחד עם כמות הולמת של הדגשי אור ליצירת האווירה הרצויה והמתאימה לכל סוג חלל.