מושגים בתאורה

 • איכות האור (Color Rendering Index) גוון אור הנראה של מקור אור מבטא את הנאמנות שבה נראים הגוונים של העצמים המוארים. כדי להגדיר את ייצוג הגוונים הומצא סולם בערכים בין 0 ל- 100. ככל שהערך קרוב יותר ל-100 הגוונים הנראים נאמנים יותר למקור.

  A (אמפר) היחס בין הספק הנורה למתח, על פיו נקבע השימוש בסוג האביזרים המשלימים: פחת, כבלים, שקעים, מהדקים וחוזק המפסק האוטומטי (פקק) בלוח החשמל.

  אפ-לייט גוף תאורה המאיר כלפי מעלה כך שהתאורה המתקבלת היא החזר אור ולא תאורה ישירה.
 • בטיחות גופי התאורה, הציוד והנורות המותקנות בהם תוכננו כך שיימנעו התחשמלות עקב מגע אקראי. בנוסף לחומרי הבידוד החשמלי, המשתמשים מוגנים גם באמצעות הארקה או באמצעות שימוש במתח נמוך. קיימים גופים בעלי הגנה גבוהה, המיועדים לתפקד ברטיבות, בתנאי אבק קשים וכדומה.

  "בית חכם" מערכת ממוחשבת המיועדת לשליטה על ערוצי התאורה באופן אוטומטי ובכך מאפשרת קביעה מראש של תרחישי ורמות הארה שונות.
 • גוף תאורה (ג"ת) שם כולל לכל בתי הנורות לסוגיהם השונים המותקנים בגוף הנדסי המעוצב בצורה אומנותית ומיועדים להאיר שטחים באופן מלאכותי. מהווה בסיס לנורות, לציוד ולחיווט המותקן בו.
  לגופי התאורה משמעות רבה בעיצוב האדריכלי ועיצוב הפנים וניתן להשיגם במגוון צבעים, עיצובים וחומרים כגון זכוכית, אלומיניום, פליז, גבס, פלסטיק, פח ועוד.

  גופי תאורה שקועים גופי תאורה הנמצאים מתחת לפני השטח (תקרה, רצפה או קיר) . ג"ת אלו יכולים לממש כל פנטזיה בכל תצורה וגודל אפשריים – מלבנים, מרובעים, עגולים, טרפזים מנקודות אור קטנות ועד לתאורה פרוסה המדמה כיפת אור.
 • דארק לייט ספוט שקוע בקיר או תקרה כשהנורה ממוקמת בעומק מעבר לקו הקיר או התקרה. הדבר נועד על מנת לצמצם את פיזור האור מעבר לנדרש.

  דימר (עמעם) אביזר המאפשר שליטה בעוצמת ההארה של גוף התאורה.
 • הארה (ILLUMINATION) ההארה היא היחס שבין שטף האור המוקרן על משטח מסוים לבין המשטח עצמו. יחידת המידה היא לוקס LUX (LX) 1 .LX שווה ערך לשטף האור של 1 LE (לומן) המתקבל משטח של 1 מ"ר.

  הארקה היא חיבור באמצעות מוליך חשמל, בין מכשיר חשמלי כלשהו לאדמה ומהווה אמצעי בטיחות חשוב. לעיתים רבות מצטבר מטען חשמלי במכשיר החשמלי שמעצם היותו מבודד מהקרקע, עלול לחשמל את המשתמש בו. ההארקה מבצעת חיבור מלאכותי בין המכשיר לקרקע ומונעת את סכנת ההתחשמלות. מקור המילה הארקה, הוא בארמית: "ארקא" = ארץ/אדמה.

  התחממות האנרגיה הנפלטת מהנורה יוצרת התחממות. גופי תאורה איכותיים עמידים בפני החום הנוצר בשעת פעולת הנורות המותקנות בהם. לעיתים מגבילים מראש את ההספק החשמלי כדי למנוע התחממות יתר המקצרת את אורך חיי בית הנורה ו/או חוטי החשמל המצויים בו.
 • (W) וואט (הספק) יחידת הספק של האנרגיה החשמלית שיש להשקיע על מנת להפיק אור. מסמנת את ההספק הנצרך ע"י הנורה. תרגום סימון מספרי זה מהווה את העלות הכספית לשימוש בנורות לסוגיהן.

  (V) וולט (מתח) יחידה המציינת את המתח הדרוש להפעלת נורה.
 • זיהום אורי נובע מתאורה מלאכותית שאינה ממוקדת במטרתה בלבד וגורמת להפצת אור מיותר, כגון תאורה ביתית, פרסומות, משרדים, אזורי תעשייה, תאורת רחוב, תאורת מגרשי ספורט וכדומה. נוצר מהאור העודף המתקבל מעבר לתחום הנדרש. הוא תורם רבות לבעיות אקולוגיות ומסתיר את הכוכבים בשמי הלילה לתושבי הערים. זיהום אור הוא תוצר לוואי של התרבות התעשייתית ובעייתי במיוחד באזורים העירוניים.

  זווית הארה לנורות ספוט יש זוויות משתנות המיועדות לאפשר מיקוד האור על האובייקט הרצוי.

  זרם כמות עוצמת ה"חשמל" העוברת במוליכים. בנורות בעלות מתח V220 רמות הזרם יהיו נמוכות יחסית לעומת נורות במתח נמוך V24,V12. ככל שהנמתח יהיה גבוה על אותו ההספק הזרם יהיה נמוך.
 • חבל אור (Rope-Light) צינורות המורכבים מנוריות אור המסודרות לחיבור טורי כל כמה סנטימטרים ויצוקות בחומר סיליקוני. נוריות האור מגיעות כנורת ליבון או בתצורת LED.

  חשמל המילה חשמל מופיעה שלוש פעמים בתנ"ך, וכולן בספר יחזקאל בהקשר לגילויו של האלוהים, המלווה במראה של אש ואור. החשמל נוצר מתת חלקיקים כמו אלקטרונים ופרוטונים, המאופיינים בכוחות משיכה ודחייה ביניהם.
 • טמפרטורת צבע ערך הנמדד במעלות קלווין (K) ומעיד על איכות האור שהנורה מפיצה.
  אור "לבן חם" Warm White  - גוון צהבהב - 2,700-3,000 קלווין.
  אור "לבן קר" Cool White  – גוון לבן/כחלחל - 4,000 קלווין.
  אור יום Day Light  - גוון לבן - 5,000-7,500 קלווין.
 • יועץ תאורה מנוסה יודע כבר לפי תכניות הבית והגינון המוצע איזה סוג וכמות תאורה מתאימים לבית, לגן והכי חשוב לדייריו. יועץ תאורה כזה יכול גם לתת רעיונות ופתרונות עיצוביים מיוחדים במהלך הבניה, על מנת, לחסוך בהוצאה הסופית ויחד עם זאת להעצים את התכנון האדריכלי והעיצוב באמצעות פתרונות תאורה ייחודיים ואולטימטיביים.


  יעילות אור
  מדד לחסכון באנרגיה. נותן את היחס בין כמות האור המופץ מהמנורה לבין ההספק שלה.
  יעילות אנרגיה מסומנת על גבי הנורות באמצעות אותיות מ- A (החסכוני ביותר) עד G (הבזבזני ביותר).
 • כמות אור רמת האור הנדרשת עפ"י התקן האירופאי CIE לסביבת עבודה. לדוגמא: למחסן בין 100-200lux לעומת אולמות בקרה 750 lux ומעלה.
 • לובר (רפפה) רכיב זה, המותקן בגופי התאורה, מגביל את פיזור קרני האור.

  לומן LE (שטף אור) יחידה למדידת "שטף אורי" המגדירה את כמות האור המופץ מהמנורה. מסומן כ- lm. נורות חשמליות מפיקות בין 8-150 לומנים לואט אחד של חשמל. נורת ליבון של 100 ואט מפיקה כ- 1,500 לומנים.

  לוקס (Lux) הוא יחידת מידה לשטף אורי ליחידת שטח. יחידת המידה מסומנת באותיות lx. הגדרה: lx = lm/m2. היחידה משמשת למדידת פליטה אורית (שטף אורי ליחידת שטח בפולט) והארה (שטף אורי ליחידת שטח בקולט). ההארה הנוצרת מאור השמש על פני כדור הארץ נעה בין 30,000 ל-100,000 לוקס (תלוי בקו הרוחב, בעונת השנה, בשעה ביום ובמזג האוויר). ההארה הנוצרת מאור ירח מלא היא כ-1 לוקס. ההארה המקובלת באולפני טלוויזיה היא כ-1000 לוקס.
 • מד אור (לייט-מטר) מכשיר מדידת כמות האור המגיע לאובייקט מסוים. המדידה מתבצעת על מנת לוודא את כמות האור הנדרשת לפי תקנים מומלצים.

  מוגנות מים (IP) לגופי תאורה יש רמות של מוגנות בפני מים או אבק. המוגנות מסומנת באמצעות IP) International Protection). הספרה הראשונה מייצגת את מידת המיגון מפני מוצקים (אבק) והשניה מוגנות בפני נוזלים. ככל שהספרה גבוהה יותר כך המוגנות אמידה יותר. הגוף המוגן ביותר הוא IP68 וזאת עד עומק מים של 1 מטר.

  מפסק פחת (מפסק נגד התחשמלות) מפסק המיועד להגן על הבית ול"הפיל" את זרם החשמל על מנת למנוע התחשמלות. עובד על עקרון של מה שהוא נותן הוא רוצה לקבל חזרה. אם עובר הזרם דרך הארקה או דרך "משתמש" הוא מפסיק את מעבר הזרם.

  משנק המשנק (צ'וק) הוא רכיב אלקטרוני, או אלקטרומגנטי המשמש לתפעול נורות חשמליות ממשפחת נורות הפריקה (כמו נורות פלורוסנטיות), שאינן ניתנות להפעלה ישירה ממתח הרשת. הדלקת הנורה תשתמש גם ב"מדלק" (סטרטר) ומכאן גם ההשהיה בהפעלת נורה פלורוסנטית.
 • נורת חשמל אמצעי תאורה הפועל באמצעות חשמל. הנורה החשמלית הומצאה כנורת להט ופותחה על ידי שורה של ממציאים, שהמוכר מביניהם הוא תומס אלווה אדיסון (ב-1879). את הנורה החשמלית, לסוגיה השונים, מאפיינים על פי מספר פרמטרים:
  - נצילות, או יעילות אורית – היחס בין ההספק (בוואט) לבין כמות האור שהנורה מייצרת (לומן).
  - אורך חיים – מקובל למדוד בשעות עבודה.
  - טמפרטורת צבע – כל סוג נורה פולט אור באורכי גל שונים, המשפיעים על נראות האובייקטים אותם הנורה מאירה.

  נורת "דולוקס" נורה פלורוסנטית קומפקטית במידות קטנות.

  נורת "דקרויקה" נורת הלוגן בעלת מכסה זכוכית ייחודי מסוג "דקו", המאפשר פיזור אור אופייני.

  נורת הלוגן נורות ההלוגן שייכות גם כן למשפחת נורות הליבון, אך נוספת לה כמות קטנה של יסוד ממשפחת ההלוגן (כמו יוד, או ברום) שגורמת לתגובה כימית עם חוט הלהט. מידותיה הקטנות מאפשרות שימוש בגופי תאורה דקורטיביים, להארה חזקה ונקודתית. נורה זו מייצרת אור חם (כ- 3,000 קלווין) ומאופיינת בנצילות חשמלית גבוהה יותר מנורת ליבון רגילה כ– 22-33 לומנים לוואט ואורך חיים כפול מזה של נורת ליבון רגילה. חסרונות – מחיר יקר יותר, אסור לגעת בה בעת ההרכבה. היא מגיעה לטמפרטורה גבוהה בעת פעולה.

  נורת כספית נורה המבוססת על מעבר של זרם חשמלי באדי כספית. התאורה היא בגוון כחלחל והוא בעל עוצמה רבה. נורות הכספית נמצאות בשימוש כתאורת רחוב וכתאורת חוץ.

  נורת לד (LED (Light Emitting Diode היא נורה המורכבת מדיודה הפולטת אור. במקור השימוש בתאורת הלד הייתה בצורת "סרטים"(SMD) שעליהם מותקנות נוריות אלה שנועדו בעיקר כתאורת סימון. יתרונם בניצולת האנרגיה הגבוהה שלהן ובאורך החיים הארוך, של עשרות אלפי שעות פעולה.

  נורות  OLED נורות לד אורגניות, המילה האחרונה בתחום הפיתוחים הטכנולוגיים. כיום עדיין בשלבים ניסיוניים, למרות שכבר הוצגו פיתוחים שלה משולבים למשל, במכוניות.

  נורות WLED הדור החדש של נורות ה"לד" (White Light Emitting Diode), המגיעות בתצורה של נורות רגילות והן משוערות להיות חסכוניות מאוד. חסרונן העיקרי הוא במחירן הגבוה.

  נורת "לומילוקס" נורה פלורוסנטית משופרת, בעלת טמפרטורת צבע טובה, צריכת חשמל נמוכה ואורך חיים גבוה.

  נורת ליבון סוג הנורות השכיח ביותר בשימוש כיום. מבוסס על פעולה של חוט להט שבו זורם חשמל שמביא לחימומו, תוך כדי פליטת קרינת אור. חוט הלהט עשוי בדרך כלל מטונגסטן. נורות אלה מאופיינות בניצולת נמוכה יחסית, כאשר רק כ- 10% מהאנרגיה המשוקעת בהן הופכת לתאורה והשאר מתבזבז בצורת חום. ישנן מדינות בהן נאסר כבר כליל השימוש בנורות מסוג זה. אורך החיים הממוצע הוא כ- 1,000 שעות עבודה.
  יתרונה הגדול של מנורת הליבון הוא באור שהיא מפיקה – אור נעים וחם, הדומה לאור נר (כ- 2,700 קלווין).

  נורת "מטאל הלייד" נורה חסכונית ומפיצה אור בעוצמה גבוהה, משמשת בעיקר לתאורת חוץ, לתאורת אצטדיונים ושטחים מסחריים. צבעה לבן כחלחל ואורך חייה עד 8000 שעות.

  נורת נתרן לחץ גבוה (נל"ג) נורה בעלת נצילות חשמלית גבוהה, אורך חיים גבוה וגוון צהבהב. נורה זו משמשת בעיקר לתאורת כבישים. קיימות גם נורות נתרן בלחץ נמוך בעלות אור כתום בוהק, אך כמעט ולא נעשה בהם שימוש בישראל.

  נורת "ספוט" נורת הלוגן שהוסיפו לה רפלקטור ליצירת ריכוז ומיקוד האור בכל מיני זוויות.

  נורה פלורסנטית נורה המורכבת משפופרת זכוכית הפועלת על עקרון של שימוש בחשמל על מנת לשחרר אדי גז כספית העוברים בתוך גז מסוג ארגון, או ניאון, ליצירת פלזמה המפיקה אור אולטרא סגול היוצר את הקרינה הפלורוסנטית המפיקה אור.
  נורה זו הפכה להיות פופולארית מאז המצאתה בתחילת המאה ה- 20 בגלל הניצולת האורית הגבוהה שלה (50-65 לומנים לואט) וזמן העבודה הארוך שלה (כ- 8,000 שעות עבודה). חסרונה בה לידי ביטוי בסוג האור שהיא מפיצה – אור קר וחיוור וכן בריצוד האור. להפעלת נורה פלורוסנטית דרוש סטרטר ומשנק. נורות T-5 הן דוגמא לדור החדש והמשודרג של נורות אלה. נורת T-2 "ספגטי" דקה עוד יותר מה- T5 . מכלול התכונות שלהן הופך אותן לחלק מתפיסת התאורה ה"ירוקה" והחסכונית.

  נורה פלורוסנטית קומפקטית (PL/EL) פיתוח המציג את הדור החדש של נורת הפלורוסנט. נורת PL היא עם משנק (צ'וק) חיצוני ודורשת בית נורה מותאם בעוד נורת ה-EL היא עם משנק (צ'וק) פנימי אינטגרלי ומאפשרת הברגה לבתי נורה קיימים (רגילים). הנורה עשויה משפופרות מקופלות וקומפקטיות בצורת "אצבעות" (ישנן גם צורות נוספות), הניתנות להברגה בבית מנורה רגיל. בעלות הספק נמוך והדלקה מהירה, בזכות משנקים חכמים, הממעיטים גם את ריצוד האור.
  בעלות ניצולת אורית טובה (65-90 לומנים לוואט) ואורך חיים ארוך (עד כ- 12,000 שעות עבודה) וכן מציגות שיפור ביחס לטיב האור.
  כיום ישנן נורות PL שהן גם בעלות טמפרטורת צבע טובה, בדומה למנורת ליבון.

  נורת T-5 נורה פלורסנטית משולבת עם אלומיניום, שמשפר את החזר האור. דקה במיוחד ומשתלבת היטב בגופי תאורה קטנים. חסכנותה הופכת אותה לחלק מקונספט התאורה ה"ירוקה".

  נצילות אורית זהו היחס בין כמות האור המוקרן לבין כמות האנרגיה החשמלית הנצרכת ומבטאת יעילותה של הנורה. הנצילות האורית נמדדת ביחידות לומן חלקי וואט (lumen/watt)
 • סטרטר (מצת) זהו רכיב הנועד להפעלת נורה פלורסנטית במיוחד בדור הישן של הנורות.

  סנוור, מניעה מעבר להארת אובייקט רצוי קיימת בעיית סנוור של האור העודף דבר הניתן למניעה באמצעות מגיני סנוור כמו מצחיות, רפפות או כוורות.
 • עמעם (דימר) מתקן המעלה או מוריד את המתח החשמלי ושולט על עוצמת ההארה בגוף התאורה.
 • פוטומטריה האופן בו גוף תאורה פולט את קרני האור. בד"כ מתואר באמצעות עקומה פוטומטרית הממחישה את אופן פיזור הקרניים בצורה גראפית.

  פריקה, נורה בנורה פריקה הזרם החשמלי עובר בחלל מלא גז היוצר קרינה. במשפחה זו כלולות נורות באורכי גל שונים כגון הפלורסנט, נורות הנתרן, הכספית, המטל ונורות הלד.
 • צ'וק (משנק) הוא רכיב אלקטרוני, או אלקטרומגנטי המשמש לתפעול נורות חשמליות ממשפחת נורות הפריקה (כמו נורות פלורוסנטיות), שאינן ניתנות להפעלה ישירה ממתח הרשת. הדלקת הנורה תשתמש גם ב"מדלק" (סטרטר) ומכאן גם ההשהיה בהפעלת נורה פלורוסנטית.
 • קלווין טמפ' צבע (K) יחידת מדידה לגוון האור המופץ מהנורה. ככל שהיא גבוהה יותר כך גוון האור לבן ו"קר" יותר.

  קתודה קרה (נאון) שפופרת אור המבוססת על מעבר של זרם חשמלי בגז נאון. האור המופק הוא בצבעים שונים. בעלת אורך חיים גבוה אבל דורשת בטיחות (הגנה) יתרה עקב המתח הגבוה הנדרש להפעלתה. נמצא בשימוש בעיקר בתחום השילוט ופרסום.
 • רפלקטור רכיב המצוי בגוף התאורה ומסייע במיקוד קרני האור לכיוון הרצוי.
 • שטף אור FLUX הוא עוצמת האור המופקת על ידי מקור מסוים ומבטאת את כמות האנרגיה המשתחררת ביחידת זמן, בצורת אור נראה. שטף אור נמדד ביחידות לומן (LM).

  שנאי נועד לשנות מתח קיים (בישראל למשל V220) למתח רצוי (V12, V24, V110). לרב בא לידי שימוש בתאורה הביתית בנורה במתח V12.
 • תאורת גן גופי תאורה ייעודיים להתקנה בשטחים שמחוץ לבית. גופים אלו, הזוכים להתייחסות עיצובית של מיטב המעצבים והאדריכלים, עשויים מחומרים בעלי בלאי נמוך, והם עמידים במים ובפגעי מזג האוויר.
  תאורת הגן מתאפיינת במספר רב של שימושים:
  תאורת רקע (לאזור או פריטים מסוימים), תאורה ממוקדת, הארת שטחים מוגדרים (מרפסות, משטחים), תאורת התמצאות בשבילים, תאורת הצפה (לאירועים בעיקר) ושפע תצורות: שקועים באדמה לשבילים ומדשאות, עמודים מוארים לצידי השבילים, תאורה תלויה לפרגולות, ספוטים ועוד.

  תאורה ירוקה סולארית תאורה המביאה בחשבון התייחסות לנושא הקיימות ושמירת משאבי כדור הארץ ומעודדת שימוש בתאורה חסכונית מבחינה אנרגטית, בעלת אורך חיים גבוה ואיכות אורית גבוהה.

  תרחישי תאורה מספר גופי תאורה הנדלקים בקומבינציות שונות ליצירת תרחישים (סצנות) שונים .